Referencie

Pár referencií ktoré si veľmi vážime, lebo sú písané samotnými študentmi.

Nebezpečné podhubie extrémizmu

Boli sme všetci naozaj prekvapení, keď sme sa dozvedeli, že budeme mať prednášku o holokauste a extrémizme. Ešte sa na našej škole prednáška na túto tému neobjavila, a preto sme boli veľmi zvedaví, o čom bude.

Viac na Nebezpečné podhubie extrémizmu (Študenský magazín Genezis)

Mladí majú často záujem diskutovať o politike, len na to nemajú priestor

Združenie Living Memory debatuje so žiakmi základných a stredných škôl o politike a totalitných režimoch. Prostredníctvom príbehov ľudí prenasledovaných nacistickým alebo komunistickým režimom a diskusií so žiakmi chce posunúť ich zmýšľanie od opakovania fráz konšpirátorov či extrémistov.

Viac na Mladí majú často záujem diskutovať o politike, len na to nemajú priestor (Čierna labuť)

Prednáška LIVING MEMORY

Dňa 9. 2. 2017 sa v našej škole uskutočnila kreatívna prednáška p. Martina Slávika, člena združenia LIVING MEMORY o osudoch totalitných režimov a ich prenasledovateľov na Slovensku. Prednášky sa zúčastnili žiaci II. ročníka, ktorí sa v atraktívnej a kritickej diskusii mali možnosť presvedčiť o hodnotách demokracie a slobody, za ktoré je potrebné bojovať, pretože je jednoduché ich stratiť, ale veľmi ťažké získať späť.

Viac na Prednáška Living Memory (Stredná odborná škola polygrafická)

Nezabudnuteľné memento

V súvislosti s blížiacim sa výročím skončenia 2. svetovej vojny v piatok 5. mája počas druhej a tretej vyučovacej hodiny sa do našej školy vrátil člen OZ Living Memory historik Ľubomír Morbacher, aby nám prednášal o vzostupe nacizmu v minulom storočí ale aj o problémoch, ktoré na Slovensku i vo svete predstavuje dnes.

Viac na Nezabudnuteľné memento (Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií)

Museli sme mať zastreté rolety a televízor úplne potichu

V pondelok 6.2.2017 sme sa na dve vyučovacie hodiny presunuli späť v čase vďaka zaujímavým hosťom. K nám na Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií zavítal historik Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia “Living Memory” a spolu s ním prišli aj známi slovenskí herci Henrieta Mičkovicová a Alexander Bárta. Celý projekt zameraný proti rastúcemu extrémizmu je realizovaný s podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

Viac na Museli sme mať zastreté rolety a televízor úplne potichu (Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií)

V demokracii môžeš svoje šance zlepšiť, v totalitnej spoločnosti nie!

21.11. a 7.12.2017 sa v priestoroch našej strednej školy uskutočnili dve odborné prednášky pre žiakov tried I.PK, II.HA, III.PH a V.HA. Prednášajúcim bol mladý slovenský historik Mgr. Ľubomír Morbacher, PhD., ktorý žiakov zaujal témami: Uchopenie moci KSČ vo februári 1948 a Elity spred novembra 1989 a ich etablovanie v súčasnej spoločnosti. Výbornú atmosféru a zaujímavo vedenú diskusiu najlepšie vystihol a zhodnotil sám prednášajúci: „Dnes bolo na Vašej škole veľmi fajn. Študenti sú "živí", ale vôbec sa neboja prejaviť svoje názory, čo je obrovská devíza oproti iným školám, kde sme dosiaľ boli. “

Viac na V demokracii môžeš svoje šance zlepšiť, v totalitnej spoločnosti nie! (Stredná odborná škola gastronómie a hotelových služieb, 2017)

Living memory o. z. na Škole dizajnu: prezentácia na tému ŠtB

V utorok 28. novembra 2017 sa pre žiakov 2. ročníka uskutočnila tematická prednáška spojená s diskusiou na tému ŠtB. Cieľom bolo interaktívnou formou sprostredkovať žiakom, vznik a úlohy ŠtB v bývalom Československu. Na základe historických fotografií a dokumentov p. M. Slávik vysvetlil žiakom dôvody vzniku ŠtB, zoznámil ich s organizačnou štruktúrou tejto organizácie a priblížil úlohy, ktoré plnila v bývalom Československu. Väčšia časť prednášky bola venovaná metódam práce ŠtB (sledovanie, odpočúvanie, využívanie agentov…) Zaujímavou bola aj pasáž o úlohe ŠtB v nespravodlivých politických procesoch v 50-tych rokoch. Prednáška vhodne doplnila aj preberané učivo z predmetu OBN – politický režim.

Viac na Living memory o. z. na Škole dizajnu: prezentácia na tému ŠtB (Súkromná stredná umelecká škola dizajnu, 2017)

Anketa: Ako bojovať proti stúpajúcej popularite extrémizmu na Slovensku?

Extrémizmus a jeho podpora neustále rastie nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Čo si o súčasnej situácii u nás myslia známe osobnosti?

Viac na Sóda O2